top of page

על מין, מגדר, נטייה מינית וחשיבה בינארית

שמחה על האפשרות להתחיל לפרק את החשיבה הבינארית בשדה שלנו. זה כל כך חשוב ומשמעותי, ואני מרגישה שיש המון בלבול במונחים. להלן קצת סדר:


אמל,ק: מין זה לא מגדר, נטייה מגדרית היא סקאלה והיא קיימת משחר האנושות בתרבויות העתיקות. הבינאריות היא מחלה שהנצרות הביאה.
נטייה מגדרית אינה קשורה למשיכה מינית.
כולנו כמנחים נגועים בתפיסה בינארית וסטריאוטיפית ועלינו לנקות אותה.

.......................................................

מה ההבדל בין מין למגדר?

מין הוא מין ביולוגי - זכר או נקבה (או אינטרסקס, כ-2% מהאוכלוסיה)

האם יש למישהו פין או פות? זה מין.

אשה/גבר זה מגדר, לא מין.

הייתם חושבים: הי, מין זה בינארי! אני יכול לנוח בהגדרות!

אבל לא ממש, כי כל היונקות בטבע נוצרות קודם כל כנקבות (להוכחה פטמות חסרות תועלת אצל זכרים)

ולכן בעצם כל היונקות הן נקבות, לחלקן יש דגדגן מוגדל (פין) שחלות חיצוניות (אשכים) ורחם מנוונת (ערמונית)

כששואלים באפליקציה מה המין שלך והתשובה היא מגדר זה מראה על בורות.
בחברה שלנו שמבוססת על הבינאריות של הנצרות יש משטור חזק – מי שנולד עם פין חייב להזדהות עם המגדר שלו=גבר ומי שנולדה עם פות חייבת להזדהות למגדר שלה=אשה.
אבל, אצל המון המון א.נשים, גם לא כאלו שמגדירים את עצמן קוויריות, אין הזדהות והשתייכות למגדר החברתי המצופה מהן מהמון סיבות.

מגדר הוא הגדרה, גידור ושיטור חברתי של התכונות המשויכות לגבר/אשה

מגדר הוא תלוי תרבות ותלוי תקופה. למשל, בתרבות שלנו, אסור למגדר גברים ללכת עם חצאית. אבל בתרבות הבדואית מותר (גלביה) בתרבות הסקוטית אף מכובד (קילט)

בעבר, היה מותר למגדר הגברים ללכת עם חצאיות, שמלות ועקבים כמו שרואים בציורים מהרנסאנס של המלכים של צרפת שנהגו ללבוש גרביונים שמלות ועקבים, נהגו ללבוש בגדים וורודים וכל אלו העידו על כח, גבריות ועושר.

בהודו מקובל למגדר גברים ללכת יד ביד ברחוב. בארה"ב כדורגל זה ספורט של נשים. בסקנדינביה נשים לא מסירות שיער. הבנתן את הרעיון :)

בחברה שלנו ובמיוחד בשדה שמושפע מהכתבים של דייויד דיידה ומשויך בטעות לתפיסות טנטריות יש עוד שיוכים למגדר, למשל, פוקוס, החלטיות, מטרתיות, רכות, הכלה רגישות, צייד ועוד.

הכל משויך מתוך בורות ופרשנות פטריאכלית. למשל ארכיטיפ 'לוחם'. לוחמת אשה תלחם בדרכים שתפיסה פטריאכלית לא מצליחה לפרש כלוחמה, אך היא לוחמה לכל דבר.

בחנו את עצמכן: מין (ביולוגי מולד) או מגדר (התניה חברתית)?

שיער ארוך / בגדים וורודים / רכות / ציפורניים ארוכות / אוריינטציה לאמנות / לוגיקה / אומץ / אמפטיה / כח / ווסת / זרע / רצון להיחדר / צייד / ללבוש שמלות / אתלטיות / שדיים מניבות חלב


אם עניתן יותר משלוש תשובות שקשורות לדעתכם למין – אתם נגועים בסטיגמות מגדריות

לעצלנים סרטון:

https://www.youtube.com/watch?v=E3vCfAEcJeA

 

.......................................................

עיצוב האייקונים באפליקציה

למה הוא היה כל כך פוגע?

1.  אייקונים של שירותים הם טריגריים עבור א.נשים טראנסיות. שירותים זה מקום שבו א.נשים טראנסיות חוות המון אלימות, הדרה וקושי. הקישור הסמלי ישר זורק א.נשים כאלו לאלימות מגדרית.

 

2.  אייקונים שבהם גבר מתואר הדיפולט הטבעי לתיאור של בן-אדם ואשה היא אותו דיפולט עם תוספת סטריאוטיפית כמו שמלה/ריסים/שיער הם פסולים כי הם מבססים את התפיסה הפטריאכלית שהגבר הוא האדם הבסיסי, והאשה היא כל מה שהוא לא גבר.
מזמן חברות ענק כמו פייסבוק, גוגל, וואטצאפ מעצבים אייקון שונה ומיוחד לנשים ואייקון שונה ומיוחד לגברים. ללא התוספות הסטריאוטיפיות.

 

3.  משטרת הוורוד והתכלת – אחד השדות האלימים, המפלים והמדירים ביותר בחברה שלנו כרגע. הוחלט (בניגוד לתקופות עבר כאמור) שוורוד זה לבנות. כחול זה לבנים. משטרת המגדר מגיעה למשחקי ילדים, ספרים, ומוצרים. כל דבר שממותג וורוד נחשב לבנות/נשים, והרבה פעמים יהיה יקר יותר. למשל סכין גילוח בעטיפה וורודה תעלה יותר מאותה סכין בדיוק של אותה חברה בעטיפה שחורה.

האייקונים באפליקציה מכילים בתוכם באופן מקודד את כל האלימות והמשטר המגדרי.

וכאמור, חסרה האופציה OTHER, והשאלה מה המין שלך לא נכונה.


צריך לשאול: באיזה מגדר תרצו להזדהות בכניסה לסדנא הזו?
וצריך עוד לשאול את עצמנו: מה כל כך חשוב באיזון מגדרי בסדנא?

.......................................................

מגדר הוא סקאלה

בתרבויות רבות בימינו יש מגדר שלישי ואף יותר. למשל בהודו ובתאילנד. המגדר השלישי משויך ליכולות מאגיות ולאלוהות.

בתרבויות אינדיאניות שחלקכם מיטיבים לנכס ללא ידע מבוסס יש חמישה מגדרים שמקובעים בשבט. יש להם תפקידים מיוחדים והם מקובלים ומוקרים.

יש להם שמות בכל השפות: בלקוטה, נוואחו, שאיין, צ'ירוקה. שם הגג שלהם הוא: two-spirit למרות שלא ניתן לתרגם טוב. יש מספר הבחנות, בדיוק כמו שיש סקאלה שלמה של נטיות מגדריות.

למשל: women who feel like men והפוך, half man, half woman והפוך, one who is transformed ועוד. כולן נחשבות מעשה טהור של הבריאה ויש להם תפקידים מיוחדים בשבט, כי הן רואות את כל הצדדים. (יש להן 2 ספיריטים)

לקריאה:
https://indiancountrytoday.com/archive/two-spirits-one-heart-five-genders

קליק לאתר שמנגיש לכם סקאלה רחבה של נטיות מיניות, מגדריות ורומנטיות בצורה ברורה
http://flamingoproject.net/characters

.......................................................

נטייה מגדרית אינו קשורה למשיכה מינית.

למשל, זכר, גבר שמאד משתייך למגדר הגברי, (מה שנקרא סיסג'נדר) מיישר קו עם כל הדרישות החברתיות ומרגיש איתן שלם לחלוטין, יכול להיות הומו ולהמשך לגברים בלבד.
 

למשל נקבה, שאינה משייכת את עצמה למגדר הנשים, מתנגדת למשטור החברתי על הגוף שלה, המקצוע והתכונות שאמורות להיות משוייכות לה.
אוהבת גם להיחדר וגם לחדור, יכולה להיות סטרייטית לחלוטין ולחדור לבני-הזוג הזכרים איתם היא חולקת מיניות.

יש עוד מיליון אופציות, תשחקו בראש שלכםן :)

.......................................................

מנחים וגישות

מספר מקרים שיש לתת עליהם את הדעת שהתרחשו בכנס הזה:

1.  אשה רצתה לתרגל עם אשה בסדנא, אך המנחה ביקש שתתרגל עם גבר, כי הרי, למה היא נמצאת שם אם לא לאלחש את הפחד ההומופובי בגברים?

התפיסה שהנשים בסדנא הן כלי לאזן את הגברים הסטרייטים כדי שיוכלו לתרגל אינטימיות ללא החשש הקמאי להיחדר.


מה זה אומר עלינו כמנחים ומחנכים למיניות בריאה?

2.   מנחה שהוציא מהסדנא שלו שני גברים כי כביכול לא היה להם 'איזון מגדרי' והוא לא נתן להם את האופציה לתרגל עם גברים אחרים או אחד עם השני, לשבת ולחוות את הסדנא לבד מתוך התבוננות, או להצטרף לשלישיה.

איזה מין מסר מועבר בגישה כזו? כמה דחייה אותם גברים חוו באותו רגע? לא מספיק שלא מצאו בת-זוג, הם גם מודרים מהמרחב כי אין להם אחת?

3.   האם אנחנו באמת זקוקים לאיזון מגדרי?
גם המורה שלי, וגם אני העברנו יוני מסז' כשהיו במרחב זוג גברים (כולנו יודעות שיש יוני אנרגטית לזכרים) והיה מקסים ומרגש.
בכל תרגיל ניתן לתת לזוג חד-מיני להחליט מי הנותנ.ת ומי המקבל.ת

4.   לחנך גברים סטרייטים לאפשרות של אינטימיות סטרייטית. זה אחד הדברים הרכים, המתחשבים והמרפאים שראיתי כשהעברתי סדנאות כאלו. זה קסם מופלא.

5.   אם אתםן מלמדות.ים על Divine Masculine, על שיווה אנרג'י, על איכויות חודרות – אין סיבה שלא יהיו לכן בסדנא נקבות. כולנו יודעים שיש בתוך כולם את כל סוגי האנרגיה הללו.
- אם אתם מדברים היחס שלי לפין שלי, על דימוי גוף, היערות פוגעות שקיבלתי על הפין שלי והגוף הגברי שלי שלא מותאם לציפיות המגדריות – זו סדנא לזכרים כנראה. נקבות לא יתאימו. עשו את ההבדל הנכון!

בנימה אופטימית, פרסומת מצחיקה של סלין דיון למותג בגדים יוניסקס לתינוקות, בה היא יודעת שתעורר עליה את משטרת המגדר:
https://www.youtube.com/watch?v=GYYKbM6rmxE

shutterstock_457189819NES.jpg
bottom of page